Beat FM Albania

Fustani ikonik i Princeshë Dianës del në ankand

iHost.al - .ALDomain Registration, Web Hosting & Web Development

Fustani i famshëm i Princeshë Dianës, që mbante veshur kur kërceu me John Travoltën në Shtëpinë e Bardhë, është nxjerrë në shitje për 350.000 paund.

Princesha e Uellsit i la të gjithë pa mend kur veshi fustanin e mbrëmjes blu kadife në darkën shtetërore në 1985.

Pamjet e saj të vallëzimit u bënë virale në gjithë botë, ndërsa aktori e përshkroi si “një përrallë”.

Princesha e ndjerë e veshi fustanin edhe në katër raste të tjerë të mëdha, përfshirë gjatë një vizite shtetërore në Austri në 1986 dhe një mbrëmje në Royal Opera House në 1991. Gjithashtu e veshi në portretin që ju bë nga Lord Snowden në 1997.

Në qershor 1997, vetëm dy muaj para vdekjes, Diana e nxori në ankand fustanin për 100.000 paund për të mbledhur fonde për organizatën bamirëse Aids.

Biznesmenja Maureen Dunkel bleu fustanin dhe e mbajti derisa falimentoi në vitin 2011.

Ajo e nxori veshjen në ankand por nuk u shit. Në fund të marsit 2013. Fustani u ble nga një britanik si dhuratë për të kënaqur bashkëshorten e tij.

Kjo ishte hera e fundit që fustani u nxor në ankand publik, deri tani.

Fustani do dalë në ankandin Kerry Taylor Auctions në Londër në 9 dhjetor dhe konsiderohet një nga veshjet më ikonike të princeshës britanike.

iHost.al - .ALDomain Registration, Web Hosting & Web Development

STAY CONNECTED

LAST PLAYED