Beat FM Albania

Kim Kardashian diagnostikohet me sëmundjen e rrallë të lupusit

iHost.al - .ALDomain Registration, Web Hosting & Web Development

Kim Kardashian West ka shpërthyer në lot pasi mjeku i konfirmoi se rezultoi pozitive për një sëmundje auto-imune.
Ylli i televizioneve zbuloi lajmin në episodin e parë të sezonit të ri Keeping Up With The Kardashians. Mongolja e biznesit u diagnostikua me lupus, një sëmundje potencialisht kërcënuese për jetën.
Gjithashtu 38-vjeçarja, e martuar me reperin amerikan Kanye West, rezultoi pozitive për artritin reumatoid.
Nëna e 4 fëmijëve kishte dhimbje në duar dhe në kyçe.
Ajo shkoi tek mjeku për të bërë analizat e gjaku dhe lajmi për sëmundjen iu dha nëpërmjet një telefonate.
Lupus është një sëmundje kronike auto-imune që mund të sulmojë çdo pjesë të trupit, përfshirë nyjet, lëkurën, veshkat dhe mushkëritë.
Vlerësohet se prek më shumë se 20.000 njerëz në Australi dhe Zelandën e Re, sipas allergy.org.au, që gjithashtu pohon se 90 % e njerëzve me lupus janë femra.
Këngëtarja dhe aktorja Selena Gomez zbuloi në vitin 2017 se bëri transplanti të veshkave për shkak të sëmundjes së lupusit.

iHost.al - .ALDomain Registration, Web Hosting & Web Development

STAY CONNECTED

LAST PLAYED